WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania

Postaw na rower elektryczny i poznaj największe jego korzyści

Sponsor wydania
Rowery elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Z jednej strony poprawiają kondycję i zdrowie, a z drugiej wymagają mniejszego wysiłku. Wszystko dzięki temu, że praca mięśni wspomagana jest energią z akumulatora. Myślisz o kupnie roweru elektrycznego, ale masz związane z tym obawy? Rozwiewamy mity na temat tego jednośladu i radzimy, na co zwrócić uwagę.

Czym właściwie jest rower elektryczny?

Na początek należy podkreślić jedną istotną rzecz – rower elektryczny nie pracuje autonomicznie. A dokładniej mówiąc, wbrew niektórym błędnym opiniom nie jeździ "sam", ale wymaga pedałowania jak tradycyjny jednoślad. Tyle że wszystko odbywa się łatwiej. Powód? Rower wyposażony jest w akumulator, a płynąca z niego energia elektryczna znacznie wspomaga jazdę. W praktyce więc wciąż pedałujemy, ale wysiłek jest mniejszy. Obecność baterii i konieczność ładowania to właściwie jedyna różnica w porównaniu z tradycyjnym rowerem, za to mająca potężny wpływ na codzienną jazdę.

Rodzaje e-bike’ów:

Najogólniej mówiąc, możemy je podzielić na rowery elektryczne damskie i rowery elektryczne męskie. Oprócz tego da się wyróżnić:

· rowery elektryczne miejskie – zgodnie z nazwą przeznaczone do jazdy w środowisku miejskim, czyli na w miarę gładkich, utwardzonych powierzchniach;

· rowery elektryczne górskie – do jazdy w najbardziej wymagających warunkach;

· rowery elektryczne trekkingowe – inaczej turystyczne, to niejako forma pośrednia między rowerem miejskim a górskim, przez co jest to jednoślad najbardziej uniwersalny – do jazdy po mieście oraz dalszych wypraw rekreacyjnych;

· rowery elektryczne typu fat bike – wyróżniają się grubszymi oponami, przez co dobrze odnajdują się na różnych powierzchniach.

Innym wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli planujemy przewożenie jednośladów, są rowery elektryczne składane.

Zalety roweru elektrycznego

Jeśli wciąż się wahasz, czy rower elektryczny to dobry wybór, warto poznać jego największe atuty:

· Większa wygoda, mniejszy wysiłek – co prawda nadal mięśnie muszą pracować, ale zmęczenie, nieprzyjemne palenie łydek czy zakwasy są znacznie rzadsze. Wszystko dlatego, że energia elektryczna z akumulatora usprawnia jazdę na rowerze.

· Ekologia – wspomagamy się energią, ale bez zanieczyszczania środowiska, a zwłaszcza emisji spalin.

· Wygodne ładowanie– rower można łatwo i w kilka godzin doładować, podłączając go (na przykład na noc) do zwykłego gniazdka elektrycznego.

· Zdrowie – rower elektryczny wciąż pozwala dbać o kondycję. Efekty? Łagodzenie stresu, większa siła mięśni, lepsze dotlenienie organizmu, poprawa pracy serca i wiele więcej.

· Oszczędności– pokonywanie kilometrów nie jest drogie (pamiętajmy chociażby o cenach paliwa, gdy jeździmy autem), a akumulator wystarcza na długi czas.

· Dostęp do ścieżek rowerowych– w przeciwieństwie np. do skutera na "elektryku" możemy je śmiało przemierzać.

· Gwarancja i serwis– tu warto rozwiać mit, że potencjalna awaria roweru elektrycznego skutecznie "uziemia" ten sprzęt. Oczywiście dostępne modele są objęte gwarancją i możemy liczyć na wsparcie profesjonalnego serwisu.

· Więcej możliwości – dzięki temu, że jazda na e-bike’u wiąże się z mniejszym wysiłkiem, możemy organizować dłuższe wyprawy rowerowe i odkrywać nowe miejsca.

Czy rower elektryczny ma wady? Oczywiście trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu. Może się też zdarzyć, że bateria się rozładuje w czasie podróży, ale wtedy po prostu jedziemy dalej – jak na tradycyjnym rowerze, choć z cięższą konstrukcją. "Elektryki" siłą rzeczy, ze względu na dodatkowe technologie, są też droższe od klasycznych jednośladów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rower elektryczny?

Kluczowym aspektem jest dystans, na jakim akumulator pracuje na jednym ładowaniu. Zależnie od pojemności baterii w konkretnym modelu rower może zazwyczaj przejechać kilkadziesiąt kilometrów, choć dostępne są też "elektryki" z osiągami nawet kilkuset kilometrów.

Ciekawą funkcją może też być wybór trybu pracy – np. od niskiego lub nawet zerowego poboru energii po maksymalny. W ostatnim przypadku jazda jest najszybsza i oznacza najmniejszy wysiłek.

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na standardowe wyposażenie roweru, a więc m.in. sprawne hamulce, rodzaj opon i amortyzatorów, optymalna dla danej osoby konstrukcja, całkowita waga czy dodatkowe detale (kosz, bagażnik, błotniki, osłony na łańcuchy itp.).

Warto pamiętać, że również umiejscowienie akumulatora ma znaczenie, a różnice pojawiają się w poszczególnych typach rowerów. Przykładowo silnik w przednim kole dobrze się sprawdza w przypadku jazdy po utwardzonej nawierzchni, w tylnym zaś – po drogach polnych czy górach. Z kolei akumulator zainstalowany centralnie jest rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym, bo zapewnia optymalne rozłożenie masy oraz wygodną jazdę także podczas podjazdów i na wzniesieniach.