WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania

Rower MTB – na wakacyjne wojaże i weekendowe przejażdżki

Sponsor wydania
Jednoślad do jazdy w bardziej wymagających warunkach? Tu odpowiedź jest tylko jedna: rower górski! Potocznie nazywany "góralem", funkcjonuje też pod nieco bardziej specjalistyczną nazwą jako rower MTB. Czym się wyróżnia, jakie ma zastosowanie i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Rower górski jest jednośladem idealnym dla osób uprawiających sport. Świetnie sprawdza się także do jazdy wyczynowej. Niemniej ma na tyle uniwersalne właściwości, że wcale nie trzeba być sportowcem, by wykorzystać jego atuty. Przede wszystkim przydaje się na wakacjach, ale też podczas krótszych przejażdżek poza miastem np. w weekend.

Rower MTB, czyli jaki?

Rower MTB (z ang. mountain terrain bike), zwany popularnie rowerem górskim lub po prostu "góralem", to jeden z najchętniej kupowanych jednośladów w Polsce. Niemniej jego anglojęzyczna nazwa może być odrobinę myląca – w praktyce bowiem ma szersze zastosowanie niż tylko do jazdy na terenach górskich. Najogólniej mówiąc, MTB doskonale radzi sobie tam, gdzie zawodzą mniej zaawansowane typy rowerów, jak miejska holenderka, kolarzówka czy rower trekkingowy.

Trzeba też pamiętać, że również same rowery MTB to szeroka grupa produktów. Można wśród nich wyróżnić rowery rekreacyjne, czyli do codziennego jeżdżenia w różnych warunkach, a także te bardziej profesjonalne, np. do agresywnej jazdy wyczynowej (jak chociażby rowery zjazdowe). Oczywiście te drugie osiągają wyższe ceny.

Podstawowe cechy charakterystyczne rowerów MTB to:

· solidna i lekka konstrukcja;

· koła o średnicy 26 do 29 cali;

· gruba i szeroka opona z głębokim bieżnikiem (zapewnia to lepszą przyczepność na nierównym terenie);

· nisko osadzona, prosta kierownica;

· bardzo dobre hamulce (najlepiej tarczowe);

· duża liczbą przerzutek (nawet do 32), które pomagają pokonywać strome odcinki tras;

· ograniczone wyposażenie dodatkowe (liczy się jak najniższa waga roweru).Rowery górskie łatwo wchodzą nawet w najtrudniejsze zakręty. Ich dużym atutem jest dobra amortyzacja, dzięki której sprawniej pokonuje się przeszkody i utrzymuje równowagę na wyboistej nawierzchni. W porównaniu do roweru miejskiego na MTB należy przyjmować pochyloną pozycję, co ma duże znaczenie chociażby przy większych prędkościach podczas zjazdów.

Rowery górskie łatwo wchodzą nawet w najtrudniejsze zakręty. Ich dużym atutem jest dobra amortyzacja, dzięki której sprawniej pokonuje się przeszkody i utrzymuje równowagę na wyboistej nawierzchni. W porównaniu do roweru miejskiego na MTB należy przyjmować pochyloną pozycję, co ma duże znaczenie chociażby przy większych prędkościach podczas zjazdów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rower górski?

Przede wszystkim – jak w przypadku każdego typu roweru – należy go odpowiednio dobrać do wzrostu i budowy ciała. Warto też uwzględnić samą wagę roweru. Czasem nawet przy bardzo dobrej kondycji operowanie ciężkim sprzętem może stanowić spore wyzwanie.

Jeżeli planujemy jeździć w trudniejszych warunkach, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na indywidualne dopasowanie roweru. Przykładowo niewłaściwie dobrana wielkość ramy nie tylko obniża komfort jazdy, lecz także może prowadzić do kontuzji lub urazów, i to takich, które mogą się uwidocznić dopiero po dłuższym czasie. Warto m.in. sprawdzić, czy stopy spoczywają płasko na pedałach, a podczas jazdy kolana nie podnoszą się za wysoko. Obniżone siodełko powinno wypadać mniej więcej na wysokości bioder, a kierownica na tyle być oddalona od siedziska, by wygodnie przyjmować pochyloną pozycję (nie zaś "sztywną" jak w przypadku roweru miejskiego).

W kwestiach ściśle technicznych zaś duże znaczenie ma rodzaj zawieszenia i – w rezultacie – amortyzacji. Zależy to jednak od indywidualnych upodobań, a także preferowanego stylu jazdy:

· model "sztywny" – amortyzacja uzależniona wyłącznie od opon (opcja nie dla każdego!);

· hardtail – amortyzacja z przodu, co ułatwia najeżdżanie na przeszkody oraz niweluje wstrząsy na kierownicy, a w efekcie zmniejsza obciążenie rąk;

· softtail – z dodatkową, minimalną amortyzacją z tyłu;

· full – rower wyposażony w pełne amortyzatory z przodu i z tyłu (wiąże się to jednak zarówno z wyższą ceną, jak i większą masą).

Wyposażenie roweru górskiego jest dość skromne – nie ma na nim np. bagażnika ani kosza na drobiazgi. Ma to jednak duże znaczenie praktyczne, bo dzięki temu jednoślad jest lżejszy i bardziej zwinny.

Wyposażenie roweru górskiego jest dość skromne – nie ma na nim np. bagażnika ani kosza na drobiazgi. Ma to jednak duże znaczenie praktyczne, bo dzięki temu jednoślad jest lżejszy i bardziej zwinny.

Źródło: Adobe Stock

Rower o wszechstronnych możliwościach

Zakup roweru MTB znacznie poszerza możliwości rekreacyjne. W zasadzie możemy się nim poruszać w każdych warunkach: na nawierzchniach utwardzonych i nieutwardzonych, na łatwym i trudnym górskim szlaku, w mniejszym błocie czy nawet niezbyt głębokim piasku. Ponieważ rower świetnie się prowadzi i jest bardzo zwinny, podoba się zarówno zapalonym sportowcom, jak i amatorom, którzy lubią wycieczki za miasto.

Rower górski może też zapewniać większą motywację do pokonywania bardziej wymagających dystansów, i to w różnych warunkach pogodowych. Niemniej jeżeli planujemy jeździć tylko po mieście i na stosunkowo prostych trasach poza nim, wystarczający będzie rower trekkingowy, czyli niejako forma pośrednia między miejską holenderką a rowerem MTB.