WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania

Rowerem do pracy? To prostsze, niż myślisz

Sponsor wydania
Przyjazny dla środowiska i zdrowia, skutecznie omijający korki – rower to współcześnie jeden z najlepszych sposobów na sprawny dojazd do pracy. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego sprzętu i wyposażenia.

Korzyści z rowerowej jazdy do pracy (i nie tylko) od lat znają mieszkańcy takich miast jak Amsterdam czy Kopenhaga. Poza tym większość z nas zwyczajnie lubi przejażdżki jednośladem. A że infrastruktura jest coraz lepsza – powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych – poruszanie się w ten sposób jest zarówno wygodne, jak i bezpieczne.

Korzyści z jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to jedna z najzdrowszych form aktywności fizycznej. Półgodzinne pedałowanie to ok. 500 spalonych kalorii. Przy okazji też bez większego wysiłku spalamy tkankę tłuszczową, normalizuje się poziom cukru we krwi, zwiększa się "dobry" cholesterol, a zmniejsza ten "zły". Do tego dochodzą m.in. łagodzenie stresu, lepsza praca serca, zwiększone dotlenienie organizmu czy poprawa siły i wytrzymałości mięśni. A jeśli zdecydujemy się na ten sposób dojazdu do pracy, właściwie nie musimy rezerwować dodatkowego czasu na tę zdrową i praktyczną formę podróżowania.

Poza zaletami zdrowotnymi mamy również kilka innych korzyści. Przede wszystkim podróżujemy w komfortowych warunkach – omijamy korki, które są dużym problemem w godzinach szczytu (a więc zwykle tych, gdy dojeżdżamy do pracy i z niej wracamy), nie musimy też korzystać z przeważnie zatłoczonej komunikacji miejskiej.

Aby jednak podróże do pracy przebiegały sprawnie i przyjemnie, istotny jest zarówno dobór odpowiedniego roweru, jak i jego wyposażenia.

Rowery miejskie, czyli klasyka

Jak sama nazwa wskazuje, rowery miejskie (zwłaszcza popularne holenderki) idealnie sprawdzają się przy podróżowaniu w miastach. Są przeznaczone do jazdy po utwardzonych, w miarę gładkich nawierzchniach, a właśnie takimi najczęściej zmierzamy do pracy. Ponadto dobrze radzą sobie wtedy, gdy podróżujemy wśród innych rowerzystów i pieszych (nawet w większym tłoku) albo gdy musimy pokonać krawężnik oraz inne drobne nierówności.

Zarówno rowery miejskie damskie, jak i męskie mają specyficzną konstrukcję ramy oraz taką szerokość kierownicy, by dobrze się na nich podróżowało w drodze do pracy czy szkoły. Ich znakiem rozpoznawczym są też wygodne siodełka. Podczas jazdy na rowerze miejskim nie trzeba przyjmować tzw. pozycji aerodynamicznej (czyli z charakterystycznym pochyleniem). Takie sprzęty dostosowane są również do różnych strojów rowerzysty, w tym tych bardziej biznesowych, np. mają w pełni osłonięte łańcuchy, dzięki czemu spodnie czy spódnice nie brudzą się podczas jazdy. Dodatkowo mogą też być wyposażone w błotniki, bagażnik czy koszyki.

Rowery elektryczne – energetyczne wspomaganie

Czasem jednak, mimo najszczerszych chęci, dojazdy do pracy na rowerze mogą okazać się nadmiernym wysiłkiem. I na to jest świetny sposób – rower elektryczny! Takie modele to niejako forma pośrednia między klasycznym jednośladem a motocyklem. Zainstalowany silnik elektryczny wspomaga jazdę na rowerze. Tak więc wciąż potrzebna jest praca mięśni, ale w mniejszym zakresie niż na rowerze bez dodatkowego napędu.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych modeli znaczenie ma rozmiar ramy, która powinna być dopasowana do wzrostu rowerzysty. Pojazd z dużymi, np. 28-calowymi, kołami lepiej radzi sobie z krawężnikami i szybciej się rozpędza. Warto jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na zasięg roweru elektrycznego, tzn. dystans, który można nim pokonać na jednym ładowaniu. Tu wiele zależy od konkretnego modelu, ale niektóre zapewniają zasięg nawet 100 km i więcej.

Miejski rower elektryczny powinien być oczywiście standardowo wyposażony m.in. w bagażnik czy kosz, błotniki oraz dobre oświetlenie.

Jazda na rowerze elektrycznym to mniej wysiłku. Mięśnie jednak są nadal zaangażowanie, co oznacza wiele korzyści zdrowotnych i oczywiście regularne spalanie kalorii.

Jazda na rowerze elektrycznym to mniej wysiłku. Mięśnie jednak są nadal zaangażowanie, co oznacza wiele korzyści zdrowotnych i oczywiście regularne spalanie kalorii.

Źródło: materiały partnera

Rowery trekkingowe – więcej możliwości

A co, gdy nasza trasa do pracy wiedzie nie tylko po idealnie gładkich nawierzchniach, lecz także drogach polnych czy bardziej wiejskich terenach? W takiej sytuacji warto postawić na rower trekkingowy, często też zwany turystycznym. Jest to bodaj najbardziej uniwersalny typ jednośladu – łączy w sobie zalety modelu miejskiego i górskiego (MTB). Ma grubsze opony od tego pierwszego, ale cieńsze od drugiego. Na takim rowerze możemy wybrać się zarówno do pracy czy na zakupy, jak i na wycieczkę poza miasto.

Na rowerze trekkingowym jedzie się w niemęczącej, naturalnej, wyprostowanej pozycji (w której odciążone są plecy i ramiona). Jest on też odpowiednio przystosowany do przewożenia bagażu. Co ważne, nie wymaga specjalnych umiejętności, a dzięki dużej liczbie biegów łatwo na nim pokonywać trasy o różnym stopniu nachylenia. Decydując się na konkretny model, można oczywiście wybierać spośród rowerów trekkingowych damskich i trekkingowych męskich.